Co vlastně přesně Davidovi je a jak k tomu přišel

Poznat zrakovou vadu u miminka ze začátku nebylo úplně jednoduché. V porodnici první den v podstatě nonstop spal a další dny víčka taky moc neotvíral. I to byl důvod, proč jsem na nějaký problém přišla já sama a pediatr v porodnici byl nejdřív k mé nejistotě dost skeptický. Proto na hodně fotkách novorozený David až zas tak "exoticky" nevypadá.

Ve skutečnosti ale pravé oko prakticky nemá, resp. není vyvinuté - má na jeho místě miniaturní nefunkční vazivovou kuličku s naznačenou zorničkou a atrofovaným zrakovým nervem. Levé oko je taky menší a má na něm špatně vyvinutou rohovku, která je mimo jiné pokryta tzv. leukomem (to je ten zákal) a vidí kulové. Základní diagnóza - mikroftalmus a Petersova anomálie. Vážná vrozená vada zraku, která pravděpodobně vznikla v samém úvodu těhotenství kvůli nějaké doteď neznámé infekci. Někdy mezi 4.-7. týdnem, takže v době, kdy většinou vychází pozitivní těhotenský test.

S touto vadou se narodí v ČR v průměru asi jedno dítě za rok (radši přesně nevím), takže je to docela haluz. Na začátku se samozřejmě neví, s čím vším bude problém spojený, zda bude v pořádku mozek, sluch, další orgány. Na výsledky genetiky třeba čekáme doteď.

Ale tyhle věci se prostě dějí, jen většinová společnost o nich málo slyší. A ne, nevěděli jsme to a všechny screeningy jsme podstoupili. Šance na transplantaci rohovky Davidovi momentálně lékaři v Evropě nedávají, operace by mu mohla ještě víc uškodit.

Ano, medicína je mocná, ale všemocná zatím ne.

Přihlaste se prosím znovu

Omlouváme se, ale Váš CSRF token pravděpodobně vypršel. Abychom mohli udržet Vaši bezpečnost na co největší úrovni potřebujeme, abyste se znovu přihlásili.

Děkujeme za pochopení.

Přihlášení